Muzeum Kozienice
muzeum kozienice

Archiwum wystaw

 

                      Skarby naszej historii.

 

     Opactwo benedyktyńskie w Sieciechowie

 

 

 

 

 

 

 

                  W bednarskim fachu

 

 

 

Wielu z nas, a już na pewno większa część młodego pokolenia nie zdaje sobie sprawy z tego, czym zajmuje się bednarz i na czym polega bednarstwo.

Jest to jeden z najstarszych zawodów związanych z drewnem (wytwarzanie naczyń z klepek drewnianych m.in. beczek, balii, maselnic czy wiader). Zawód ten, kiedyś powszechny, w drugiej połowie XX wieku został prawie zapomniany i znajdował zastosowanie głównie w produkcji przedmiotów do celów dekoracyjnych.

Na ekspozycji zaprezentowany został warsztat bednarski, wiele bednarskich wyrobów oraz liczne narzędzia, między innymi kobylica do przytrzymywania drewna przy jego obróbce, wątorniki służące do wycinania rowka w klepkach, śruby do zakładania obręczy na złożone już naczynia.

Uzupełnieniem ekspozycji są eksponaty z zakresu sztuki ludowej - obrazy, rzeźby drewniane i ceramiczne pokazujące pracę bednarza.

Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego oraz Muzeum Wsi Radomskiej.

 

 

 

 

 

 

            "Naszej chaty niskie progi”

 

Wystawa prezentuje wnętrze dwuizbowej chałupy wiejskiej z przełomu XIX i XX w. Bogaty zbiór eksponatów etnograficznych pozwolił jej autorom na rekonstrukcję izby„czarnej”, w której koncentrowało się życie codzienne, izby „białej”- reprezentacyjnej, światecznej oraz komory – pełniącej funkcję magazynu. Dzięki temu możemy wyobrazić sobie, jak mieszkali ludzie w Rejonie Puszczy Kozienickiej, jakich używali sprzętów, jak spędzali czas, co ich cieszyło.

Tradycyjna chałupa urządzona była skromnie,jej wnętrza wypełniały surowe meble i liczne przedmioty używane w gospodarstwie domowym. Oznaką zamożności były haftowane poduchy, skrzynie wypełnione kilimami, odzieżą odświętną oraz święte obrazy.

Wystawa jest dokumentem tradycji, obyczajów i dziedzictwa wiejskiego. Przenosi nas w świat, który bezpowrotnie minął, gdzie wierzenia i wróżby łączyły się z realnym życiem.

 

 

 

 

               Zatrzymać czas i pamięć. Dawne Kozienice w fotografii

 

Na wystawie pokazanych jest ponad 300 zdjęć przedstawiających nasze miasto od czasów dwudziestolecia międzywojennego, poprzez okres okupacji, wczesne lata powojenne do czasów nam współczesnych.

Czas płynie szybko, zmieniają się ludzie, zmienia się wygląd miasta, ulice jak w kalejdoskopie ulegają szybkim przeobrażeniom.

Prawdopodobnie niewielu mieszkańców Kozienic pamięta jak wyglądało miasto kilkanaście a tym bardziej kilkadziesiąt lat temu. Fotografie które zatrzymały czas w kadrze, ocaliły miasto od zapomnienia, a jednocześnie uzmysłowiły nam jak wielkim zmianom i w jak krótkim czasie uległo nasze miasto. Pokazują one, jak z krajobrazu cichego, spokojnego miasteczka zniknęło wiele domów przede wszystkim tych drewnianych, które stanowiły o charakterze miasta.

Dzięki prezentowanym fotografiom możemy cofnąć się w czasie i odbyć spacer po Kozienicach sprzed lat.

Będzie to podróż sentymentalno – wspomnieniowa, która z całą pewnością dostarczy niemało wzruszeń, z tęsknotą wrócimy do dawnych lat, lat dzieciństwa i młodości.

 

 

                       Galeria malarstwa im. Stanisława Westwalewicza

 

Stanisław Westwalewicz – artysta malarz, grafik, rysownik, urodził się w 1906 roku w Kozienicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W latach 1928 – 1932 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego mistrzami byli profesorowie: Włodzimierz Jarocki, Ignacy  Pieńkowski, Karol Frycz i Fryderyk Pastuch. Po studiach wrócił do Kozienic.

We wrześniu 1939 roku na ochotnika zgłosił się do wojska, po 17 września dostał się do rosyjskiej niewoli. Był więźniem w  Kozielsku i Griazowcu. Cudem uniknął śmierci w Katyniu. Jak sam niejednokrotnie powtarzał – spóźniłem się na własną śmierć.

W 1941 roku po wybuchu wojny rosyjsko – niemieckiej wstąpił do 2 Korpusu Armii Polskiej     gen. Andersa, z którym przeszedł cały szlak bojowy od krajów Bliskiego Wschodu do ziemi włoskiej. Pracował w drukarni polowej w której wydawany był  Orzeł Biały”. Później znalazł się w sekcji graficznej Oddziału 2 Korpusu w Neapolu, skąd ponownie przeniesiono go do Rzymu.

Przez okres wojny nie zrezygnował z twórczości artystycznej, cały czas malował, a swoje prace wystawiał  w Bejrucie, Bagdadzie, Damaszku, Jerozolimie i Rzymie. Po zakończeniu wojny na krótko powrócił do  Rzymu, gdzie został współzałożycielem międzynarodowego   stowarzyszenia   artystów Circolo Artistico Internazionale, zwanego też „Art. – Club” . Do stowarzyszenia  należeli artyści niemal z całej Europy.

Po krótkim pobycie w Anglii, w 1947 roku powrócił do Polski.  W 1962 roku artysta wraz z rodziną na stałe przeniósł się do Tarnowa, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia.  Zmarł w Tarnowie 15 maja 1997 roku.

Do końca życia był czynny artystycznie. Pozostawił po sobie imponujący dorobek twórczy, dziesiątki obrazów z przedstawieniami martwych natur, pejzaży, scen rodzajowych, portretów, liczne rysunki i grafiki. Uprawiał nie tylko malarstwo sztalugowe, ale też zajmował się sztuką sakralną. Jest autorem polichromii w wielu kościołach, m. in. Tarnowie, Pilźnie a także w kościele p.w. Św. Krzyża w Kozienicach.

Na przestrzeni lat jego prace prezentowane były na niezliczonej ilości wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza jej granicami – we Włoszech, USA, Anglii, Niemczech, Austrii.  Jego obrazy znajdują się w polskich muzeach, a także w kolekcjach w kraju i za granicą.  Był laureatem wielu nagród i odznaczeń, czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym i  artystycznym Tarnowa i Krakowa.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku odbyło się kilka wystaw retrospektywnych artysty: w Instytucie Polskim w Wiedniu, Pałacu Sztuki w Krakowie, w Galerii Sztuki Współczesnej w Tarnowie. W 1996 roku, w 90 rocznicę urodzin artysty kozienickie Muzeum Regionalne zorganizowało wystawę retrospektywną pt. „Stanisław Westwalewicz – Rodem z Kozienic”. Była to ostatnia wystawa, która powstała za życia Mistrza. W ten sposób bodaj symbolicznie powrócił do rodzinnego miasta. Nigdy nie zapomniał o mieście, z którym łączyły go silne więzi emocjonalne, wracał tu we wspomnieniach. W rozmowach często akcentował  i podkreślał   wagę Kozienic, a wyraz   swojej tęsknoty do rodzinnych stron  dał w  obrazach olejnych znajdujących się w kozienickim muzeum. Upamiętnił na płótnach stare przedwojenne Kozienice, te które pozostawił kilkadziesiąt lat temu.

 

Artystyczna ranga obrazów Stanisława Westwalewicza oraz jego piękny patriotyczny życiorys stały się przesłankami utworzenia w naszym muzeum galerii noszącej Jego imię. Jej zasadniczy zrąb tworzą obrazy ofiarowane przez Patrona. Galeria skupia obrazy malarzy polskich,  przede wszystkim tych, którzy w jakiś sposób związani byli z Kozienicami lub Puszczą Kozienicką poprzez miejsce urodzenia, czy też tematy obrazów.  Pokazane są także obrazy malarzy nie związanych z naszym regionem, ale ze względu na wartość artystyczną zasługujące na udostępnienie publiczności.

W galerii zaprezentowano prace m.in. Tadeusza  Ajdukiewicza, Wacława Chodkowskiego, Fryderyka Klopfera, Wacława Kościanowskiego, Walerego Eliasza Radzikowskiego, Bogusława Luśtyka…

 

 

  

  

 

ENEA Wytwarzanie S.A.- Oficjalny Patron Galerii  Malarstwa im. Stanisława Westwalewicza

 

 

                             Rotmistrz Witold Pilecki.

 

           Polak, mąż, ojciec, bohater.

 

                            wystawa czynna od 3 marca do 30 kwietnia 2017 roku

 

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku w Rosji, dokąd władze carskie zesłały jego rodzinę za udział w powstaniu styczniowym. Po powrocie do Polski w latach 1918-1920 służył w wojsku. Walczył z bolszewikami, między innymi w bitwie warszawskiej. Brał też udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w konspirację. W listopadzie 1939 roku był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, która weszła później w skład Związku Walki Zbrojnej.
Zdolny do najwyższych poświeceń w imię nadrzędnych wartości zdobył się na akt najwyższego heroizmu. W 1940 roku , przy akceptacji dowództwa , z własnej woli pozwolił aresztować się Niemcom, by w ten sposób dostać się za druty obozu Auschwitz . Celem miała być rejestracja docierających stamtąd przerażających informacji o losach więźniów oraz zorganizowanie ruchu oporu. Jako jeden z
pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego. Po wypełnieniu misji zorganizował ucieczkę z obozu. Będąc uczestnikiem Powstania Warszawskiego, po jego upadku dostał się do niemieckiej niewoli. Po wojnie, mimo osobistego zagrożenia, nie skorzystał z okazji ucieczki z Polski (pomimo rozkazu gen. Władysława Andersa). W roku 1947 Witolda Pileckiego aresztował UB. Był straszliwie torturowany. Mówiąc żonie o toczonym przeciw niemu śledztwie użył określenia, że :”Oświęcim to była igraszka”. Z wyroku sądowego został zamordowany 15 maja 1948 roku. W 1990 roku wyrok na rotmistrza Pileckiego został anulowany. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał pośmiertnie Witoldowi Pileckiemu Order Orła Białego.

Głównym celem wystawy jest odpowiedź na pytanie kim był i dlaczego zginął jeden z sześciu najodważniejszych bojowników ruchu oporu II wojny światowej. Kto słyszał o Witoldzie Pileckim 25 lat temu, kto go znał ? Tylko nieliczni żyjący jego towarzysze walk i konspiracji. Mimo że został skazany przez władze komunistyczne na wieczne zapomnienie, dziś staje się wielką postacią historyczną. Najbardziej znany jest jako bojownik i konspirator, ale był też normalnym człowiekiem : synem, bratem, mężem, ojcem i społecznikiem. Realizował swoje marzenia w malarstwie, poezji, muzyce a także w rolnictwie. Bardzo kochał swoich najbliższych i mimo krótkiego życia zdążył przekazać im jak trzeba godnie żyć. Niniejsze opracowanie pokazuje również te zwykłe chwile życia bohatera, aby stał się on bliższy dla nas wszystkich.

       

 

 

 

 

  Magdalena Spasowicz- malarstwo

 

 

      wystawa czynna od 21 stycznia do 28 lutego 2017 roku

 

 

 

Magdalena Spasowicz- Studia w Adademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa u prof. Jana Cybisa, oraz na Wydziale Grafiki u prof. Tadeusza Kulisiewicza. Dyplom na Wydziale Malarstwa w 1953r.

Wystawy: m.in. Warszawa, Londyn, Malaga, Berlin, Trypolis, Waszyngton, Regensburg, Lipsk, Bratysława, Wrocław, Szczecin, Moskwa, Sofia, Budapeszt, Praga, Drezno, Boston, Nowy Jork, Chicago, Berlin, Wiedeń.

 

Mody mijają, a malarz powinien pozostać wierny sobie. Jest milion dróg, ale do muzyki, która artysta czuje w malarstwie, musi dotrzeć sam, znaleźć własna ścieżkę i nią się wspinać lub usuwać, dążąc do jedynego dla siebie wątku.

Temat w malarstwie dla mnie jest ważny, ważna jest natura, to co mnie otacza, ale musi być przetworzone na materię malarską. Sztuka jest sprawa tajemną, pour les inicies.

Chiński poemat z epoki Song mówi: "Sztuka stwarza coś ponad kształtem rzeczy, choć jej znaczenie polega na tym, żeby zachować kształt rzeczy."

 

Magdalena Spasowicz

 

 

 

                                  Historia życia na Ziemi

 

                    wystawa czynna od 4 listopada 2016r. do 15 stycznia 2017r.

 

                                                  wstęp bezpłatny

 

Wystawa Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy w Białymstoku prezentuje rozwój fauny i flory od okresu kambryjskiego z ery paleozoicznej,sprzed około 540 mln lat, po plejstocen – czas wielkich zlodowaceń na Ziemi w ciągu ostatniego miliona lat. Na 12 planszach graficznych przedstawiona została paleogeografia świata i Polski, rekonstrukcje pejzaży florystycznych i typowych zespołów faunistycznych w poszczególnych okresach er: paleozoicznej, mezozoicznej i kenozoicznej. Plansze dodatkowo zawierają zwięzłe teksty o ważnych wydarzeniach geologicznych oraz najistotniejszych tendencjach ewolucyjnych w rozwoju flory i fauny w każdym okresie, a także informacje o rodzajach skał z tamtych czasów występujących dzisiaj na terenie Polski.
Całość ekspozycji uzupełnia kolekcja kilkudziesięciu autentycznych skamieniałości z poszczególnych okresów geologicznych i z różnych miejsc na naszym globie, będąca dokumentacją bogactwa i różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt, jakie przed setkami, dziesiątkami czy milionami lat temu rosły i żyły na Ziemi oraz ich zmienności jako efektu przystosowań do ciągle zmieniającego się środowiska.

 

mgr Wiesław Mikucki
kierownik Centrum

  

 

 

          Oskar Kolberg  (1814-1890).

 

 Kompozytor, Folklorysta, Etnograf

 

wystawa przygotowana przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga.

 

Oskar Kolberg żył na przełomie dwu epok: romantyzmu i pozytywizmu, stworzył i konsekwentnie realizował program kompleksowych badań kultury ludowej ziem dawnej Rzeczypospolitej. Dał tym samym polskiej etnografii i folklorystyce podstawy źródłowe i metodologiczne.

Jego dorobek w zakresie badań nad kulturą ludową jest imponujący i wysoko oceniany przez współczesnych badaczy. Zarówno opublikowane, jak i pozostawione w manuskryptach materiały z Jego badań stanowią bezcenne źródło do dziejów kultury polskiej.

 

                    od 15 maja do 31 października 2016 roku

 

          

 

            Uta Przyboś-Christiaens  -  malarstwo

 

            wystawa czynna od 16 września do 23 października 2016roku

 

 

Artystka ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Brukseli i ASP w Warszawie na wydziałach malarstwa ze specjalizacją dodatkową - rzeźba.

Uczestniczyła w wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech i Belgii.

Prezentowała też swoje prace na wystawach indywidualnych w Polsce (Warszawa, Rzeszów, Kielce) i Stanach Zjednoczonych.

Jej obrazy znajdują się w zbiorach w Polsce i zagranicą.

Wyróżniona np. w konkursie na pomnik Wielkiej Księżnej Charlotte w Luksemburgu.

Tworzy cykle prac m.in. "Odejścia", "Konie Apokalipsy", "Pieczęcie", "Po", "Nosorożce GMO", "Z tej ziemi" i inne.

Tworząc kolejny cykl stara się używając języka plastyki poruszać nurtujące ją pytania, ukazywać problemy, szukać jak poprzez widzialne można ukazać i niewidzialne, ale też i znajdywać najwłaściwszą formę i próbować choćby musnąć piękno.

Posługuje się techniką olejną, pastelem olejnym i technikami własnymi.

Zajmuje się też poezją, dotychczas ukazały się cztery tomiki wierszy: "nad wyraz", "A TU TAK", "Stopień", "Prosta".

Publikuje też wiersze w piosmach literackich np. "Twórczości" , "Odrze", "Akcencie" i innych.

Pisywała też recenzje z wystaw drukowane głównie w poznańskim "Arkuszu". Zajmuje się także architekturą wnętrz.

 

 

 

 

   Wystawa poplenerowa "Puszcza Kozienicka.

            Inspiracje Garbatka-Letnisko 2015"  

 

                        od 22 lipca do 21 sierpnia 2016 roku

 

 

Słowo o międzynarodowym spotkaniu twórców kultury plastycznej w Polsce.

 

W gościnnych, choć skromnych progach Szkoły Drzewnej i Leśnej w Garbatce- Letnisku, w miejscowości o tradycjach uzdrowiskowo - wypoczynkowych, położonej w prastarej Puszczy Kozienickiej, będzie odbywał się IX Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej, Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka. Inspiracje Garbatka- Letnisko”. To już dziewiąte spotkanie artystów ceniących sobie wyjątkową atmosferę Mazowsza, a w nim regionu kozienickiego, gdzie łaskawość losu, w pięknej przyrodzie umieściła Garbatkę- Letnisko. Pomysłodawcą zorganizowania pierwszego pleneru w Szkole Drzewnej i Leśnej był starosta kozienicki Janusz Stąpór oraz prof. Aleksander Olszewski - dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

W plenerach wzięło udział około 150 artystów z Polski i z zagranicy (Armenia, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Izrael, Litwa, Macedonia, Niemcy, Rosja, Słowacja, Tadżykistan, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Zdecydowana większość z nich to pedagodzy akademiccy uczelni artystycznych.

Twórcze Lato w Garbatce- Letnisku’’ to projekt, w którym główne wydarzenie stanowi wspomniany plener, poprzedzony warsztatami rzemiosła artystycznego i rękodzieła (garncarstwo, plecionkarstwo, kowalstwo, snycerstwo, witraż oraz natchnione aurą kontemplacji warsztaty ikonopisania prowadzone z grupą ,,Droga Ikony’’ www.drogaikony.jezuici.pl).

Twórcy mieli możliwość zwiedzenia urokliwych krajobrazowo, historycznie i przyrodniczo zakątków pogranicza Mazowsza i Lubelszczyzny, w tym powiatu kozienickiego z Królewską Puszczą Kozienicką. Pasja artystów i zjawiskowa atmosfera podczas pleneru, spotkań twórców z przedstawicielami lokalnej społeczności i miłośnikami sztuk plastycznych, ujawniły dużą potrzebę partycypacji w kulturze przez kontynuowanie spotkań artystycznych Garbatce-Letnisku.

Zgodnie z formułą plener zakończy się wernisażem. Prace prezentowane będą także podczas wystaw poplenerowych w Kozienicach, Zwoleniu, Radomiu, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Janowcu, Warszawie i wielu innych miejscowościach.

Spotkania artystów z różnych, czasami bardzo odległych krajów, to ciekawy eksperyment, w którym twórcy nie tylko dzielą się indywidualnym doświadczeniem warsztatowym,
a przede wszystkim inspirują się wzajemnie. Inspiracje stanowią ich osobowości, twórczość, uprawiana technika, warsztat, różne pojmowanie istoty tworzenia, odkrywanej indywidualnie i inaczej dla każdego z twórców. Inspiruje więc różna definicja sztuki i jej roli we współczesnej kulturze, choć często poddanej globalizacji i homogenizacji.

Obserwacja i partycypacja w takich spotkaniach dla wielu uczestników bywa doskonałym powodem do rozszerzenia własnych horyzontów, otwarcia na świat i człowieka.

W siódmym i ósmym międzynarodowym spotkaniu artystów w Polsce rolę patrona medialnego objęło włoskie wydawnictwo Lotus Publishing, życząc wszystkim uczestnikom wielu fascynujących odkryć, dokonań i wzruszających satysfakcji na twórczym szlaku.

Plener realizowany był pod honorowym patronatem: Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego, Radosława Witkowskiego - Prezydenta Miasta Radomia, Janusza Stąpóra - Starosty Powiatu Kozienickiego, dra Tomasza Śmietanki - Burmistrza Gminy Kozienice, prof. Wojciecha Zubali - Prorektora ASP w Warszawie, prof. Aleksandra Olszewskiego - Dziekana Wydziału Sztuki UT-H w Radomiu, dra Janusza Popławskiego - Prezesa ZPAP okręg Radom, Tomasza Sota - Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, dr hab. Janusza Czerepko - Dyrektora IBL w Sękocinie Starym, Czesława Czechyry - Posła na Sejm RP, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Dłuta.pl - największego w Polsce sklepu z dłutami, płk. Annę Osowską - Rembecką - Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Warszawie, o. Jacka Wróbla - Droga Ikony, Jacka Rybki - Prezesa Zarządu Tooltechnic System, włoskiego wydawnictwa Lotus Publishing oraz Lidii i Jarosława Ostaszewskich - portal Dom i Drewno.

Z wielką radością dzielimy się z Państwem twórczymi owocami upałów i burz lipcowych. Zapraszamy do odwiedzenia plenerowiczów od 13. do 30. lipca 2016 r. oraz na wernisaż 30 lipca o godz.17.00. Międzynarodowy plener poprzedzają działania związane z Twórczym Latem w Garbatce: warsztaty ikonopisania ( www.drogaikony.jezuici.pl) oraz warsztaty snycerskie, których finał wypowie się poświęceniem ikon w Kościele Parafialnym w Garbatce - Letnisku 12 lipca o godz. 12.00.

Twórcza pasja artystów i natchniona atmosfera spotkań plenerowiczów z przedstawicielami lokalnej kultury i miłośnikami sztuk plastycznych ujawniły dużą potrzebę społeczną uczestnictwa w kulturze przez kontynuowanie spotkań artystycznych w Garbatce. Na zasadzie edukacyjnej i artystycznej otwartości do udziału w plenerze w dowolnym wymiarze czasu zapraszamy wszystkich sympatyków sztuk plastycznych, szczególnie młodzież szkolną.

 

                                                                                            Elżbieta Dziedzicka

 

 

 


Dojrzałe marzenia - malarstwo Leokadii Styś

 

 

                             od 14 maja do 30 czerwca 2016 roku

 

 

Leokadia Styś z domu Wolska urodziła się w 1932 roku w Kozienicach. Przygodę z malarstwem rozpoczęła około 1956 roku wykonując tak zwane makatki na płótnie, które sprzedawane na jarmarkach w Kozienicach znajdowały wielu nabywców wśród mieszkańców zarówno miasta jak i okolicznych wsi. Kolejnymi pracami były obrazy olejne o tematyce religijnej malowane na dykcie. Jedyny zachowany obraz z tego okresu wykonany w latach 60-tych ubiegłego stulecia został podarowany przez malarkę Muzeum Regionalnemu w Kozienicach.

Okres intensywnej pracy twórczej zbiega się z datą przejścia na emeryturę tj. od 1992 roku. Rozpoczęła malować obrazy o tematyce krajobrazowej i przyrodniczej oraz zaczęła również malować akwarelą, pastelą i kredką. W zaciszu domowym zaczęła również pisanie wierszy. Tematów do obrazów dostarczały częste w latach 80-tych ubiegłego stulecia, coroczne wyjazdy wczasowe i uzdrowiskowe (morze, góry, jeziora), a także liczne wyjazdy zagraniczne.N a przestrzeni ostatnich 17 lat powstało wiele obrazów olejnych i akwarel. Wiele znajduje się za granicą w prywatnych domach w Szwecji, Ameryce, Austrii, Francji, Włoszech oraz w Niemczech.

Obraz przedstawiający budynek Gminy Kozienice znajduje się w Urzędzie zaprzyjaźnionego z Kozienicami niemieckiego miasta Golheim. W zaprzyjaźnionej ukraińskiej gminie Miżgiri, znajdują się dwa obrazy malarki.

Malując uczestniczyła w wielu plenerach, otrzymywała tam liczne puchary, nagrody i wyróżnienia.

Pani Leokadia Styś miała również kilkanaście wystaw indywidualnych: w Muzeum Regionalnym w Kozienicach, w Bibliotece Gminy w Kozienicach, w DK w Kozienicach, w Bibliotece w Iłży.

Wraz z grupą twórców miała również kilkadziesiąt wystaw zbiorowych m.in. w Radomiu w Resursie Obywatelskiej, w Galerii w Pionkach, w Zwoleniu w Domu Kultury, w Lipsku w Centrum Kultury w Puławach w Domu Kultury, w Muzeum w Szydłowcu, a także w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie.

Za granicą z grupą twórców miała wystawy w Niemczech, Słowacji i Mołdawii.

Od 1999 roku corocznie uczestniczy w Iłżeckich Jarmarkach Sztuki Ludowej zdobywając tam również wiele nagród i wyróżnień.

W 2005 r. Pani Leokadia Styś otrzymała nadany przez Prezydenta R.P. srebrny krzyż za zasługi.

W tymże roku została wyróżniona przez Ministra Kultury odznaką „zasłużony działacz kultury”.

W uznaniu swych zasług dla promowania Kozienic otrzymała również od Burmistrza Gminy Kozienice medal z 450-lecia Kozienic.

W 2008 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obrazy malarki są również prezentowane w Poznaniu na targach, podczas Festynu Ekologicznego w Warszawie na Polach Mokotowskich, a także corocznie w powiecie kozienickim podczas dożynek gminnych i powiatowych.

Malarka jest członkiem Grupy Twórczej „VENA” działającej w Kozienicach oraz członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Kozienicach.

Stała ekspozycja obrazów znajduje się w Galerii Twórców w wieży koło Muzeum Regionalnego w Kozienicach.

 


Ślad człowieka - Epoka żelaza w Puszczy Kozienickiej

 

W prehistorii epoka żelaza to okres dziejów ludzkości w którym to właśnie żelazo stało się głównym surowcem do wytwarzania narzędzi. Na terenach dzisiejszej Polski trwała od            ok. 700 r. p.n.e do ok. 500 n.e.

 

Na terenie obecnej Puszczy Kozienickiej zostały odnalezione ślady trzech kultur z epoki żelaza: kultury łużyckiej (nieliczne fragmenty ceramiki, które nie są prezentowane na wystawie), kultury grobów kloszowych oraz kultury przeworskiej.

 Stanowiska kultury grobów kloszowych prezentowane na wystawie: Ryczywół, Mniszew, Rozniszew, Nowa Wieś, Wilczkowie, Psary i Piotrkowice.

 Stanowiska kultury przeworskiej prezentowane na wystawie: Chinów, Sieciechów- Wójtowa Góra, Opatkowice i Nowa Żelazna.

 

 

 

 

 

 

   Inaczej widziane... wystawa fotografii Franciszka Subocza

 

                      od 1 kwietnia do 8 maja 2016 roku

 

 

Franciszek Subocz –AFRP, absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie.

Od 1996 roku członek rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców – Region Radomski.

Swoje życie związał z Kozienicami, tutaj rozwinęła się jego dusza artystyczna i pasja do fotografowania.

Od wielu lat organizuje plenery, warsztaty fotograficzne czy nawet zwykłe spotkania w gronie znajomych, gdzie inspirując innych, chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W „Galerii na basenie” organizuje cykliczne wystawy fotograficzne, na których członkowie „Fotoklubu” oraz wychowankowie i przyjaciele mogą zaprezentować swoje prace. Ostatnim dokonaniem wystawienniczym był cykl Oto człowiek , w którym zaprezentowali się twórcy z Kozienic, Pionek i Radomia.

Fotografie Franciszka Subocza cieszą się uznaniem w środowisku artystycznym w kraju i za granicą.

 

Zdjęcia prezentowane na wystawie przedstawiają: konie ze stadniny w Janowie Podlaskim, w Kozienicach oraz ze Stajni Kociołki „Puszcza Kozienicka”.

 

 

 


 

 


Malowane światlem- przyroda polska w obiektywie Artura Tabora


                                15 stycznia - 16 marca 2016r.


 

Pasja tworzy człowieka. Jeśli odda się jej bez reszty, kształtuje jego wolę, charakter, wydobywa talenty. Pasją życia Artura Tabora była fotografia natury, przyrody wszechobecnej w jego twórczości także wtedy, gdy nie będąc głównym tematem przedstawienia stawała się kontekstem ukazania egzystencji człowieka.

Aby być dobrym fotografem przyrody trzeba czuć jej potężne tętno, wtopić się w nią tak, by odczuwać jedność wspólnoty. Artur Tabor był jej portrecistą wybitnym. Miesiące żmudnych przygotowań, ciągnące się w nieskończoność godziny trwania w niewygodnej pozycji, gdy za jedyny punkt oparcia służy konar wysokiego drzewa albo chybotliwe dno zamaskowanego pontonu, owocowały utrwaleniem tej jednej jedynej chwili, jednego niepowtarzalnego ujęcia. Gromadzone cierpliwie pieczołowicie, składały się one w piękne wartościowe albumy,

przysparzały autorowi nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych.

Jak wielkiej cierpliwości, wytrwałości wymagała ta praca, niech świadczy choćby to, że realizacja albumu „Sowy Polski”, uznawanego za największe dzieło Autora trwała 8 lat.

A było przecież jeszcze wiele innych – „Bug. nadbużańskie Polesie”, „Z Bliska i Z Daleka. Piła i Okolice”, „Kathmandu – Szkice”, „Królestwo Dzikich Gęsi” (wspólnie z Przemysławem Szymońskim), „Bug pejzaż nostalgiczny”, „Wisła – królowa rzek”. Były też liczne filmy, wystawy…

Artur Tabor nie wyczerpał wszystkich posiadanych możliwości twórczych. Odszedł przedwcześnie w trakcie swej ostatniej wyprawy do Mongolii w 2010 r. W rękach trzymał aparat fotograficzny.

 

                      Od lunety Galileusza do teleskopu kosmicznego”

 

                 interaktywna wystawa edukacyjna Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

                                czynna od 18 września do 14 grudnia 2015 roku 

 

Wystawa prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu - od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego, jakim jest współczesny teleskop. Zaprezentowane na niej zostaną m.in.druki pism Galileusza, Krzysztofa Scheinera, czy Jana Heweliusza. Uzupełnią je obrazy, grafiki i ryciny. Nie zabraknie też lunet oraz modeli teleskopów, w tym słynnego teleskopu Hubbla. Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne, fotometry czy spektroskopy. Ekspozycję uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które pozwolą widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów. Jest to doskonała okazja na zaprezentowanie uczniom narzędzi, które do tej pory mogli tylko oglądać na zdjęciach w podręcznikach.

 

 

Środowiskowa Wystawa Twórców   Sztuk

     Plastycznych Ziemi Kozienickiej

 

               wystawa czynna od 26 czerwca do 30 sierpnia 2015 roku

 

Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu artystyczny dorobek mieszkańcow Kozienic oraz bliskiego im regionu. Ziemia kozienicka obfituje talentami - tak było niegdyś i tak jest obecnie. Nic więc dziwnego, iż obecny najnowszy ich przegląd zgromadził dzieła aż 46 twórców parających sie twórczościa plastyczną. Wypełnione nimi muzealne sale niczym mityczny róg obfitości emanują bogactwem artystycznych postaw, zaskakują szeroką gamą kolorów. W obrębie wspólnej ekspozycji zgodnie sąsiadują wszelkie twórcze dokonania: malarstwo, rzeźba, sztuka użytkowa, fotografia. W ten sposób spełniły się wspólne intencje uczestników i organizatorów wystawy zmierzające ku temu, aby skupić i pokazać wszelkie obecne w naszym środowisku przejawy i dążności w kierunku upiększania i twórczego przekształcania otaczającego nas świata.

 

        

 

 

 

             Wystawa kaligrafii i malarstwa tuszowego

 

 

(Sumi-e) Lecha Żurkowskiego   oraz

 

prezentacja kolekcji lalek hina-ningyō

 

 wystawa prezentowana 16.05- 16.06 2015

 

 

 

 

 

 

Lech Żurkowski

Ur. 4 lutego 1951 w Warszawie. Studia: ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja, dyplom u prof. Jana Tarasina w 1974r.

1991 - 1994 - nauka kaligrafii japońskiej u Sensei Manabu Teramoto. Od 1995 maluje wykorzystując technikę sumi-e.

Od wielu lat uczy młodzież i dorosłych malarstwa, rysunku, kompozycji, przygotowując do egzaminów, ale przede wszystkim koncentrując się na postrzeganiu świata, zatrzymaniu się na wybranym elemencie i oddaniu jego istoty w formie plastycznej.
W 2005 założył w swojej pracowni w Warszawie Studio Ścieżka, gdzie odbywają się zajęcia plastyczne dla młodzieży i dorosłych, wykłady z historii sztuki, wystawy.
Latem i zimą organizuje także plenery malarskie.

Prace w zbiorach :Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Kielcach
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Muzeum Etnograficznego w Warszawie
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Fundacji Antoniego Rząsy w Zakopanym
Muzeum Okręgowego w Toruniu
Muzeum Literatury w Warszawie
Gabinetu Rycin UW

 

 

 

 

Kolekcja lalek hina-ningyō prezentowana w Muzeum Regionalnym im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach to niecodzienny dar pochodzący od niezwykłego człowieka Keiji Shimizu. Pan Keiji Shimizu jest zaprzyjaźniony z Zespołem Pieśni i Tańca"Lublin" od czasów, kiedy kierował nim Ignacy Wachowiak, i do dziś utrzymuje z nim bliskie kontakty. Jest wielkim miłośnikiem polskiej kultury, a kultury ludowej w szczególności. W swej rodzinnej Osace założył Instytut Polskiego Tańca Ludowego "Wisła", w którym młodzi Japończycy uczą się naszych tańców ludowych i narodowych.

 

 

 

                       

 

                        

                                      Okna kontrolne

 

  wystawa rzeźby Sławka Matyjaszewskiego     27.03.2015- 30.04.2015

 

 Sławek Matyjaszewski, rzeźbiarza mieszkający i tworzący w Lublinie.

Autor prac w 1991 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych.

 

Rzeźby nazywane przez autora Oknami Kontrolnymi, nawiązują do feretronów i sztandarów, noszonych w procesjach religijnych. Nośnikami informacji, ich tłem są proste, naturalne materiały z jakich wykonano rzeźby: juta, kamienie, drewno i sznurek, nawiązujące do inspiracji ludowych. Są one przeciwieństwem otaczającej nas sztucznej, plastikowej nowoczesności.

Okno kontrolne to okno przez które jesteśmy obserwowani, kontrolowani np. przez naszą wiarę, sacrum, sferę świętości lub profanum, sferę doświadczeń codziennych. Nasze przyzwyczajenia, kanony postępowania, modę, reklamy, portale społecznościowe, itp.

 

 

 

 

 

   

                    "SAK YAN- magia tajskiego tatuażu"

                 wystawa czynna od 16 stycznia do 27 lutego 2015 roku

 Muzeum Regionalne w Kozienicach prezentuje wystawę fotografii autorstwa Matthieu Duquenoisa, który zjawiskiem tatuażu tajskiego Sak Yan zajmuje się od 2006 roku, zarówno jako badacz, jak i praktyk. Był tatuowany przez ponad 25 mistrzów Sak Yan. Jest drugim Europejczykiem, który dostąpił zaszczytu zostania ajarnem, czyli mistrzem tatuażu tajskiego. Dzięki niezwykłym fotograficznym portretom Ajarna Matthieu odkryjemy duchowy świat mistycznych wierzeń i rytuałów oraz świętej ikonografii Sak Yan.

Na wystawie zaprezentowane są narzędzia do tatuowania z kolekcji Muzuem Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz eksponaty z kolekcji prywatnej Tomasza Madeja, autora wystrawy.

Tradycja tatuowania w Azji Południowo-Wschodniej jest jedną z najstarszych na świecie, sięgającą korzeniami trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. W Tajlandii, pamięć o świętych liniach przodków nie została utracona i nadal jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Sak Yan (taj. sak oznacza „nakłucie” czy „dźgnięcie”, natomiast yan, yant, yantra „święty symbol”) jest częścią synkretycznej religii Tajów wywodzącą się z najstarszych wierzeń animistycznych oraz braminizmu i buddyzmu. Mistrzowie tatuażu (ajarnowie) czuwając nad ciągłością tych świętych tradycji. W zaciszu swoich prywatnych sanktuariów (samnak lub samnak sak) dekorują ciała swoich uczniów (luksit) i oddanych wyznawców magicznymi wzorami (yantrami lub yan) przy pomocy dużych, przypominających igłę narzędzi do tatuowania.

 

 

 

   "Kozienice 1914-1918. Pośród dziejowej burzy" 

         wystawa czynna 11.11.2014 - 31.12.2014                           

 

Stulecie wybuchu I wojny światowej to jedno z tych wydarzeń, które w bieżącym roku zwróciło na siebie uwagę opinii publicznej wielu krajów świata i przywróciło pamięć tych wydarzeń, dla nas Polaków szczególnie istotnych, bo prowadzących do odzyskania długo oczekiwanej wolności.

Do nich też nawiązuje przygotowana przez nasze muzeum oraz Archiwum Państwowe w Kielcach wystawa Kozienice 1914-1918. Pośród dziejowej burzy ,

którą mamy przyjemność Państwu zaproponować . Poprzez dokumenty, obiekty artystyczne, militaria i inne związane z tą epoką realia w interesujący sposób przybliża ona wydarzenia, jakie rozegrały się na ziemi kozienickiej w czasie wielkiej wojny. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że wiele spośród współtworzących ekspozycję eksponatów – świadectw historii naszego miasta prezentowanych jest po raz pierwszy.

 

 

 

                                           Malarstwo

                                    Karolina Chorązka - Paluch

                                    wystawa otwarta 19.07.2014- 26.09.2014

 

 

 

 

          "Bartnictwo i pszczelarstwo Puszczy Kozienickiej"

 

 

              Minangkabau. Kultura i Sztuka Sumatry.

                 wystawa czynna od 17 maja do 8 lipca 2014 roku  

 

 Wystawa powstała z myślą o prezentacji najbardziej charakterystycznych aspektów  tradycji społeczności Minangkabau, zamieszkującej Zachodnia Sumatrę. Zgromadzone na niej fotografie, eksponaty ( właśność Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Ambasady Indonezji w Warszawie a także ze zbiorów prywatnych autorów wystawy) oraz film pozwalają spojrzeć z różnych perspektyw na fasynującą, mało znana w Polsce kulturę.

Ekspozycję podzielono na cztery części, z których każda poświęcona jest odrębnemu elementowi "swiata Minangkabau": tradycyjnej architekturze, pieknym krajobrazom, zwyczajom weselnym- w tym sztuce muzycznej oraz strażnikom Tradycji, czyli osobom przekazującym wiedzę o zwyczajach młodszemu pokoleniu. Każdy z działów ilustrowany jest fotografiami, wykonanymi podczas wyprawy badawczej Marii Szymańskiej- Ilnata i Tomasza Madeja na Sumatrę w 2011r., pracowników Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

 

 

 

 

 

           Fenomen "Solidarności"- Migawki z dziejów Polski 1980-1981

                       wystawa czynna od 3maja do końca czerwca 2014 roku

 

W związku z 25 rocznicą wolnych wyborów, chcielibyśmy zaprosić na naszą nową ekspozycję p.t.  Fenomen „Solidarności” -  Migawki z dziejów Polski 1980 - 1981. Wystawa przygotowana została przez Biuro Edukacji Publicznej IPN Przedstawia ważne wydarzenia od strajków sierpniowych 1980 r. po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. – ukazuje drogę, która doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność”, relacje Związku z komunistyczną władzą i stosunek społeczeństwa do „Solidarności” na tle najważniejszych wydarzeń życia politycznego, społecznego i gospodarczego kraju.

 

                          

 

                                                   Dam Ci kamyk...     

                                 wystawa bizuterii Jarosława Kolca

 

                              czynna od 5 kwietnia do końca czerwca 2014 roku

 

Jarosław Kolec jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom w Pracowni Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego. Pracuje na tej uczelni od 1988r, prowadzi Pracownie Technologii i Materiałoznawstwa w Katedrze Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru, w 2009r. otrzymał stopień doktora sztuki. Jego pasją oprócz dawnych technik złotniczych są kamienie, nie tylko te jubilerskie i ich oddziaływanie. Prowadził wykłady i zajęcia w Zakładzie Metodologii Pedagogiki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu / Seminarium Edukacji Alternatywnej/. Jest założycielem i członkiem Grupy Twórczej G7, powstałej w 2006 r.
Jest sekretarzem regionu łódkiego Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego.
Jest Rzeczoznawcą Diamentów Jest zapraszany  do jury w konkursach biżuterii.

              Bierze czynny udział w wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych
związanych z projektowaniem biżuterii ( w tym 8 indywidualnych).

 

Otrzymał nagrody i wyróżnienia:

Nagroda Zespołowa I stopnia Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława

   Strzemińskiego w Łodzi, 2013

Nagroda ” Otwartego Krzemienia” Galerii Otwartej,

     Konkurs Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2013

- I Nagroda Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień

     optymizmu”, Sandomierz 2011

- Wyróżnienie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Ogólnopolski Konkurs

     Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, Sandomierz 2011

- Zespołowa Nagroda Naukowa Prezydenta Miasta Łodzi, 2009r.

- II Nagroda ELEKTRONOS 2002, VI Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii               

     z Bursztynem.

- II Nagroda SILVER GEM 3, Galeria Gemmologiczna, Warszawa 1989r,                          

 

Prace autora są w zbiorach:

- Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,

- Muzeum Miedzi w Legnicy,
- Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.
- Galerii YES w Poznaniu

 

                             

 

 

                             Obecność w nieobecności

                             wystawa fotografii Teresy Ledóchowskiej-Horodyńskiej

                                czynna od 22 marca do 30 kwietnia 2014r.

Obecnośc w nieobecności   to wystawa fotograficzna. na ponad czterdziestu zdjęciach wykonanych tuż po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II artystka utrwaliła nastrój warszawskich ulic.

 

 

                            PALMYRA - OAZA WYOBRAŹNI

                                 50-lecie polskiej obecności w Palmyrze

                         wystawa czynna od 4 grudnia 2013r. do 27 kwietnia 2014 r.

 Prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął wykopaliska w Palmyrze w 1959r., w zachodniej części miasta w tzw. Obozie Dioklecjana ( obóz wojskowy), oraz na Terenia Doliny Grobów. Po ośmiu sezonach kierownikiem wykopalisk został jego uczeń prof. Michał Gawlikowski, który początkowo kontynuował prace w obozie Dioklecjana, odkrywając pozostałości świątyni Allat, utożsamianej z grecką Ateną.

W latach 1971-1974 prof. Anna Sadurska odkryła grób rodziny Alajne z pięcioma sarkofagami, zdobiony scenami bankietowymi. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia prace przeniesiono do centrum starożytnego miasta. Od tamtego czasu uwaga badaczy skupiła się na budowlach kościelnych oraz domach prywatnych.

W latach 1988- 1992 zostały przebadane m.in. groby wieżowe – Kitota i Atenatana. W tym samym czasie były prowadzone wykopaliska na zamku, datowanym na XIII wiek.

Badania archeologiczne przerwała wojna domowa, uniemożliwiając dokończenie prac na terenie Bazyliki IV, którymi kierował dr Grzegorz Majcherek.

 

Palmyra dostarczyła muzeom setki rzeźb przedstawiających jej mieszkańców oraz bogów wyobrażonych na ich podobieństwo.

 

 

 

                   „Inspiracje - Garbatka Letnisko 2013”

                  wystawa czynna od 17 stycznia do 9 marca 2014r.

Jest to kolejna, szósta już prezentacja prac wykonanych podczas pleneru malarsko- rzeźbiarskiego odbywającego się co roku w Garbate Letnisku           

                   VI Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej, Malarstwa i Rzeźby „Inspiracje. Garbatka - Letnisko”, analogicznie do lat poprzednich, odbył się na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w drugiej połowie lipca. Pokazano na nim prace polskich artystów, ale jak wskazuje nazwa pleneru, nie zabrakło także przedstawicieli innych narodów ( Czechy, Macedonia, Słowacja, Ukraina i Rosja). Intencją organizatorów pleneru, a także tej wystawy było przybliżenie twórczość uczestników tego artystycznego święta i pokazanie, że efekt ich  działań po raz kolejny dowiódł, że Garbatka jest miejscem inspirującym, a powszechnie dostępna już niezauważalna codzienność może okazać się zjawiskowa dla oglądających ją pierwszy raz. Dlatego też wystawa wędruje później przez cały rok, by cieszyć oglądających ją widzów. I tak aż do następnych „Inspiracji”... 

 

 

 

                                 

 

 

                      

 


 

 

 

  yd

 

 

2011 © Muzeum Regionalne w Kozienicach Webdesign WebReklama