„Minerały i skały ozdobne Polski” | 11 kwietnia 2025 r. | Relacja
11 kwietnia kozienickie muzeum zaprosiło wszystkich głodnych wiedzy i piękna na otwarcie wystawy niecodziennej, bo pozbawionej zabytków historycznych, etnograficznych czy dzieł sztuki. Zaprezentowane zostały na niej obiekty, do których wytworzenia człowiek z zasady się nie przyczynił, choćby dlatego, że ich powstawanie to niejednokrotnie proces wielokrotnie dłuższy niż ludzkie życie. Mówimy tu o wystawie „Minerały i skały ozdobne Polski" ukazującej znaleziska z kolekcji Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Dyrektor MRK Maciej Kordas przywitał przybyłych gości. Wyraził też przypuszczenie, że być może, po obejrzeniu wystawy, niektórzy będą mówić nie tylko „twardy jak skała", „niewzruszony jak skała", ale też „piękny jak skała". Po słowach wstępu ze strony komisarz wystawy Magdaleny Gronek-Goli, głos zabrał Krzysztof Maliszewski z Muzeum Ziemi PAN. Posiłkując się multimedialną prezentacją, przedstawił niezwykły świat skał, ich typów, sekretów i zastosowań, wyposażając tym samym gości wernisażu w swoistą mapę pojęciową, pozwalająca im dalece lepiej zrozumieć, co właściwie podziwiają w gablotach. Dowiedzieliśmy się zatem czym są (i czym nie są) minerały, dlaczego i jakimi sposobami je wydobywamy, jakie krążą na ich temat mity. Okazało się na przykład, że testowanie prawdziwości diamentu przez próbę zarysowania nim szkła nie ma większego sensu, ponieważ wg skali Mohsa (określającej twardość obiektów) szkło można zarysować wieloma minerałami.
Geolog pozostał do dyspozycji zwiedzających przez cały czas trwania wernisażu, udzielając fachowych wyjaśnień we wszystkich intrygujących kwestiach, toteż rozmowy kuluarowe były równie ciekawe, co prezentacja. Podczas wernisażu, niezależnie od eksponatów przywiezionych z Muzeum Ziemi PAN i wystawionych w gablotach, krążyły z ręki do ręki okazy przyniesione przez zwiedzających, którzy chcieli pochwalić się własnymi zdobyczami (na tym polu wyróżnił się nasz kolega z pracy – Maciej Wdzięczny).
Wystawa podzielona została na bloki tematyczne: w pierwszym z nich znalazły się wiadomości na temat ogólnych właściwości i natury skał i minerałów. W drugim przedstawiona została historia wydobycia surowców mineralnych na terenie Polski – a jest ona bogata, pomimo że nasz kraj nie należy do najzasobniejszych w tym zakresie. Najsłynniejsze natomiast stanowiska zostały szczegółowo przedstawione na kolejnych tablicach (na mapie Polski wyróżnia się Dolny Śląsk, a dokładniej Sudety).
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do czerwca.
Relacja Kroniki Kozienickiej:
Powrót