Wykład nt. prof. Tomasza Mikockiego | Relacja
25 lutego w kozienickim muzeum odbył się wykład poświęcony patronowi placówki – prof. Tomaszowi Mikockiemu. Badacz, gdyby żył, obchodziłby w tym dniu swoje 70 urodziny. Sylwetkę naukowca przybliżył dr Piotr Jaworski z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego – uczeń, a z czasem przyjaciel prof. Mikockiego.
Przybyłych powitał dyrektor placówki Maciej Kordas. W gronie gości muzeum znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządu – zastępca burmistrza ds. społecznych Dorota Stępień i wiceprzewodniczący rady miejskiej Artur Matera, znajomi profesora, a zwłaszcza rodzina. W imieniu najbliższych głos zabrała Ewa Jarosz – siostra prof. Mikockiego. Wprowadzenie do wykładu było także momentem podziękowań dla zespołu muzeum, w tym dla Aleksandry Jarosz-Panek, koordynatorki przedsięwzięcia z ramienia MRK.
Dr Jaworski rozpoczął od zreferowania w sposób przekrojowy kariery naukowej prof. Mikockiego (doktorat – 1981 r., habilitacja – 1987 r., prof. UW – 1991 r., prof. zwyczajny – 1998 r.). Podkreślił też jego sukcesy w zakresie zarządzania Instytutem Archeologii UW w latach 1990-2002 (w 2020 r. jednostka przekształciła się w wydział), do których należy wymienić zwiększenie liczby studentów na początku lat 90. oraz pozyskanie nowej siedziby.
Prelegent odniósł się także do najważniejszych prac wykopaliskowych prof. Mikockiego w kraju i za granicą. W Dylewie k. Grunwaldu patron muzeum odkrył liczne zabytki pochodzące z majątku rodziny Rose. Wśród pozyskanych w toku wykopalisk obiektów znalazły się m.in. rzeźby uznanego włoskiego rzeźbiarza Adolfo Wildta (1868-1931). W ramach ciekawostki nadmienić można, że znaleziska w Dylewie zostały sfabularyzowane przez Sebastiana Miernickiego w książce „Bractwa rycerskie", czyli tworzonej po śmierci Zbigniewa Nienackiego kontynuacji cyklu przygód „Pana Samochodzika".
Z kolei w 2001 r. za sprawą prof. Mikockiego rozpoczęły się prace wykopaliskowe w północno-wschodniej Libii – w antycznym Ptolemais. Miasto to było jednym z pięciu ośrodków założonych w tym miejscu przez Greków na przełomie VII i VI w. p.n.e. Obecne ruiny Ptolemais zajmują ok. 300 hektarów (czyli kilkukrotnie więcej niż Pompeje). W toku prowadzonych badań zostały znalezione rzeźby, monety, przedmioty codziennego użytku itp. Odsłonięto także szereg domostw, w których w świetnym stanie zachowały się liczne mozaiki. Wyniki wykopalisk były na tyle obiecujące, że rozważano umieszczenie na stanowisku stałej polskiej ekspedycji archeologicznej, lecz wybuch zamieszek, a następnie wojny domowej w Libii w 2011 r. (w ramach arabskiej wiosny) zniweczyły te plany.
Tomasz Mikocki – urodzony w 1954 r. w Kozienicach; absolwent archeologii i historii sztuki na UW; pracownik naukowy i wieloletni dyrektor Instytutu Archeologii UW; znawca i popularyzator antyku; uczestnik licznych wykopalisk, w tym w libijskim Ptolemais; zmarł w 2007 r.
Powrót