Muzeum Kozienice
muzeum kozienice

Wystawy czasowe

Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza do obejrzenia wystaw o charakterze czasowym:   

 

 

A więc wojna!!! Ludność cywilna we  wrześniu '39

 

 

1 września 1939r. o świcie, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, a 17 września, bez wcześniejszego wypowiedzenia traktatów o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej. Już pierwsze godziny wojny pokazały, iż obaj agresorzy prowadzić ją będą w sposób bezwzględny, a ich działania kierowane sa nie tylko przeciwko regularnym jednostkom wojskowym, ale również ludności cywilnej, mimo że była ona chroniona stosownymi konwencjami międzynarodowymi.

Wystawa "A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu '39" przygotowana została z myślą o tych zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej wojny. To im oddano głos. Wczytując się we fragmenty wspomnień i relacji cywilnych uczestników wojny 1939r. (często dotąd niepublikowanych) można wczuć się w  atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939r. widziany z perspektywy różnych ludzi, wydawałoby się bezsilnych wobec otaczających ich grozy i niebezpieczeństwa. Nie wszyscy mogli włączyć się w "cywilny front walki", byli też tacy, którym wojna odbierała wolę działania.

Prezentowane relacje przedstawiają doświadczenia i odczucia luszi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Stworzony został w ten sposób w miarę pełny obraz tamtych trudnych dni. Staje sie on bardziej plastyczny i sugestywny dzięki fotografiom i faksymilom dokumentów oddających współczesną rzeczywistość.

 

Wystawa składa się z 40 plansz oraz zdjęć w dużym formacie.

 

Wystawa opracowana przez Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Lublinie

 

 

 

 

 

2011 © Muzeum Regionalne w Kozienicach Webdesign WebReklama