Wystawy

Czasowe

                                   Historia zamknięta w skarbonkach


21 stycznia w Muzeum Regionalnym w Kozienicach miał miejsce pierwszy w nowym roku wernisaż. Na wystawie „Historia zamknięta w skarbonkach" zaprezentowano około 300 okazów z bogatej kolekcji Szczepana Ignaczyńskiego z Kraśnika. Eksponaty będzie można zobaczyć do 27 marca.
Na otwarcie ekspozycji przybyli, pomimo ograniczeń sanitarnych, mieszkańcy Kozienic i sympatycy Muzeum. Podczas przywitania gości głos zabrali kolejno: Maciej Kordas – p.o. dyrektor MRK, Rafał Sucherman – przewodniczący rady miejskiej, Grzegorz Kocyk – komisarz wystawy oraz Szczepan Ignaczyński – właściciel kolekcji.
Opowiedział on publiczności o swoich zbiorach, kulisach pozyskiwania przedmiotów oraz, z dużą dawką humoru, przedstawił szereg ciekawostek. Odniósł się do egzemplarzy, do których jest szczególnie przywiązany (np. do tzw. żabki – skarbonki, jaka w 1980 r. zapoczątkowała niecodzienną pasję). Zademonstrował również działanie niektórych rozwiązań mechanicznych, co spotkało się ze zainteresowaniem zgromadzonych.
Prezentowana wystawa nie jest typowa. Składają się na nią zwykłe przedmioty, lecz wiele z nich to zabytki z bogatą historią. Jej różnorodność sprawia, że ekspozycję mogą odwiedzić zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Należy podkreślić także to, że niewiele osób zbiera podobne przedmioty. Dlatego też kolekcja Szczepana Ignaczyńskiego gościła w wielu miastach, zdobywając szereg nagród.

 

   

 

                                               Wystawa Strojów Historycznych

                                      Autorstwa Wioletty Bary

 

Wystawa strojów historycznym pokazywana w Muzeum Regionalnym w Kozienicach      w dniach 19.11.2021-15.01.2022 jest owocem historycznej pasji jej kuratorki, Magdaleny Gronek-Gola. Prezentowane na niej stroje, autorstwa Pani Wioletty Bary, zostały uzupełnione o obrazy słynnych mistrzów malarstwa ukazujące ubiór historyczny na sylwetce. Zabieg ten, zgodnie z zamysłem kuratorki, ma na celu przedstawienie historii mody w jej historycznym rozwoju i uatrakcyjnienie jej odbioru zwiedzającym. Historia sztuki umożliwia pokazanie pełnego spectrum zagadnienia i ubogaca narrację historyczną. Autorka kolekcji strojów jest mistrzynią krawiectwa i ogromną pasjonatką tworzenia strojów historycznych. Szyje od 2018 roku, z niezwykłym talentem ubrania pochodzące z różnych epok historycznych do sesji fotograficznych, grup rekonstrukcji historycznych.W jej strojach wystąpili tancerze z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w spektaklu Bal 1850. Zdjęcia z jej ubiorami zostały zamieszczone w pismach z branży modowej. Wioletta Bara z wielkim zaangażowaniem, pieczołowitością, znawstwem tematu stworzyła swoją kolekcję prezentowanym w kozienickim muzeum. Na wystawę składa się na nią 46 miniaturowych strojów dobranych i ułożonych chronologicznie i uzupełnionych pięknymi dziełami malarskimi. Z niezwykłą dbałością o szczegóły przedstawiono w ten sposób modę w jej historycznym rozwoju. Wystawa przedstawia, według pomysłu kuratorki, ubiór historyczny począwszy od średniowiecznych houppelande poprzez renesansowe suknie włoskie i hiszpańskie po edwardiańskie stroje balowe. Poprzez swą plastyczną atrakcyjność, jest doskonałą możliwością do poznania historii mody. Dzięki pomysłowi kuratora stanowi rodzaj wehikułu czasu, który przenosi zwiedzających w odległe epoki historyczne dzięki czemu widzą oni stroje historyczne. Jest niezwykłą możliwością spotkania z przeszłością i okazją do zafascynowania się historią ubioru i modą dawną. Kurator wystawy pragnie podziękować wszystkim osobom , które przyczyniły się do jej powstania a w szczególności :     P. Aleksandrze Jarosz –Panek, P. Maciejowi Wdzięcznemu oraz P. Sławomirowi Zawadzkiemu.